Odszumianie LIVE

Święty gral streamersko jutuberskiego świata!:) Odszumianie i obróbka dźwięku w czasie rzeczywistym! Sam bezskutecznie szukałem sposobu przez prawie 2 lata aż w końcu na niego wpadłem 🙂 Cały sposób polega na dwóch czynnościach. Pierwsza to stworzenie wirtualnego kabla który połączy nasz fizyczny mikrofon z programem a efekt naszych modyfikacji „wyrzuci” do kolejnego wirtualnego urządzenia audio. Druga czynność to sam proces obróbki audio w oprogramowaniu VST  służącym do… wielu czynności związanych z audio:P Nie wchodząc w szczegóły techniczne będziemy potrzebować:

1

Darmowego oprogramowania VB-AUDIO Software, a konkretnie VB-CABLE. Oprogramowanie to instalujemy jako sterownik na naszym komputarze.

2

Drugi program jakiego będziemy potrzebować to host VTS, a konkretnie Reaper (60 dni testowe za darmo). Są również darmowe hosty VTS, ale ten poradnik przygotowany jest dla oprogramowania Reaper ponieważ darmowe programy są toporne i trzeba ogarniać;) Do samego programu typu host dodaje się pluginy, które w programie Reaper są automatycznie instalowane (można pobrać dodatkowe z internetu).

Po włączeniu oprogramowania musimy ustawić nasze urządzenia audio, klikamy Options>Preferences…

3

W opcji „Device” wybieramy nasz mikrofon jako Input device, a wirtualny kabel jako Output device.

4

Następnie klikając prawym przyciskiem myszy na ciemne pole po lewej stronie ekranu klikamy „Insert new truck”.

5

Poprawnie dodany track widać na powyższym obrazku. To głównie w nim będziemy teraz działać.

6

Następnie klikamy czerwone kółka oznaczające nagrywanie. Po włączeniu powinniśmy zobaczyć pasek głośności naszego mikrofonu. Jeśli pasek się nie rusza to zrobiliśmy coś źle:)

7

NIE DZIAŁA TO TAK W NOWEJ WESJI, PRZESKOCZ DO KOLEJNEGO PUNKTU JEŚLI TWÓJ REAPER WYGLĄDA INACZEJ!!! Kolejny krok to zaznaczenie opcji „Record Monitoring: ON”, która spowoduje wysłanie przerobionego dźwięku do naszego „Output device” czyli wirtualnego kabla. Następnie klikamy przycisk „INPUT FX”, który otwiera nam okno efektów.

14

AKTUALIZACJA! Kolejny krok to zaznaczenie opcji „Record Monitoring: ON”, która spowoduje wysłanie przerobionego dźwięku do naszego „Output device” czyli wirtualnego kabla. Aby opcja pojawiła się trzeba 1. kliknąć dwa razy na jasne pole zaznaczone na obrazku 2. kliknąć w symbol głośniczka zaznaczając opcję „record monitoring on”. Następnie klikamy przycisk „INPUT FX”, który otwiera nam okno efektów.

8

W oknie efektów dodajemy wybrane przez nas efektu. W tym poradniku są to ReaFir (odszumianie) oraz ReaGate (brama). Drugi efekt dodajemy przyciskiem „Add” w oknie które pojawia się po dodaniu pierwszego efektu 😉

9

Obydwa efekty widoczne na liście.

10

Jest wiele sposobów odszumiania, ale moim zdaniem najlepszy to stworzenie „wzoru szumu”, a następnie „wycięcie” go. W tym celu zmieniamy „Mode” naszego pluginu na Subtrack.

11

Zaznaczając opcję „Automatycally build noise profile” (automatycznie zbuduj profil szumu) plugin sam tworzy nam krzywą szumu. Należy pamiętać, aby w czasie jej tworzenia (zaznaczony ptaszek) nie wydawać żadnych dźwięków do mikrofonu;) Po kilku sekundach ODZNACZAMY ptaszka, aby profil się zapisał. GOTOWE!

12

ReaGate to po prostu brama, która przepuszcza dźwięki dopiero od pewnego poziomu. Umiejętnie ustawiając zaznaczony na obrazku suwak jesteśmy w stanie „odciąć” ciche kliknięcia w klawiaturę od naszej zwyczajnej mowy. Opcję należy wyregulować samemu tak aby nie ucinała nam początku i końca zdania (wtedy ściszamy głos). Pozostałe suwaki można zostawić w spokoju bo i bez nich wszystko powinno zadziałać.

13

GOTOWE! W tym momencie szum (dzwięk pojawiający się na wskaźniku głośności mimo naszego nic nie mówienia) powinien zniknąć. Dopiero gdy się odezwiemy słupki powinny podskoczyć. Należy pamiętać, że proces odszumiania trwa, a jego czas wypisany jest w prawym górnym rogu ekranu. Jesli jednak jest to ~100ms (0,1s) raczej nie zauważymy desynchro na naszym streamie/nagraniu. W samym programie można dodawać więcej efektów zupełnie zmieniających nasz głos, ale ten poradnik zakończymy na odszumianiu…